محمود بهرام پور رییس هیات وزنه برداری استان: وزنه برداری کرمان را از سنین پایه شروع کردیم

وحید عامری – محمود بهرام پور بیش از ۷ ماه است که مسوولیت هیات وزنه برداری استان را عهده دار است و توانسته در این مدت کوتاه کارهای خوبی را در این رشته انجام دهد.اعزام ورزشکاران به مسابقات مختلف و فعال کردن بانوان در این رشته و در بعضی از شهرستان ها  از جمله کارهای خوبی بوده که طی این مدت کوتاه انجام گرفته است.

– مدتی است مسئولیت ریاست هیات وزنه برداری استان به شما رسیده است. طی این مدت چه کارهایی انجام شده است؟

طی مدت زمانی که مسئولیت ریاست هیات وزنه برداری استان را بر عهده داشتم تمرکز ما بیشتر روی اعزام ها بوده و سعی کردیم به طور مرتب اعزام ها را انجام دهیم و با فدراسیون تعامل داشته باشیم. سر و سامان دهی به شهرستان ها برای همکاری بیشتر با ما در دو شهر رفسنجان و سیرجان که قطب های وزنه برداری استان هستند. در رفسنجان بارها شاهد برگزاری کلاس های آموزشی بودیم. با حضور دبیر فدراسیون آقای بیرانوند، مسئولین کمیته های آموزش فدراسیون و مسئول آموزش کرمان، اولین دوره ی کلاس های مقدماتی مربیگری بانوان و داوری درجه ۳ بانوان و آقایان برگزار شد. حدود ۶ اعزام داشتیم که در این اعزام ها ۲ مقام کسب کردیم. خانم آناهیتا ابوالحسنی برای اولین بار در تاریخ ورزش وزنه برداری استان مقام دوم و سامان وطن خواه از رفسنجان به مربیگری آقای هنرمند در رده ی نوجوانان مقام اول کشوری را کسب کردند. چند داور برای مسابقات کشوری اعزام شدند از جمله آقای علیزاده از رفسنجان که در این مسابقات حضور یافتند. ما برای اولین بار جزو استان هایی بودیم که در طرح استعدادیابی برای المپیک ۲۰۲۰ شرکت کردیم. حدود ۲۰ ورزشکار و مربی برای دوره ی آموزشی به فدراسیون فرستادیم.

– یکی از سیاست های هیات ها توسعه ی رشته ی خود در شهرستان هاست . برای  شهرستان ها چه برنامه ای دارید؟

شهرستان جیرفت کار خود را آغاز کرده است. مشکلی که وجود دارد ما باید از زیر صفر شروع کنیم. یعنی به دلیل عدم وجود امکانات سخت افزاری، بایستی ابتدا از سخت افزاری، مکان و تجهیزات شروع کنیم. در این وضعیت اقتصادی ساختن این ایستگاه های ورزشی بسیار سخت است. اگر بخواهیم یک ایستگاه ورزشی بسیار ساده برای وزنه بردار بسازیم حدود ۴۰الی۵۰ میلیون تومان هزینه می برد. با وجود اینکه وزنه برداری ورزش درآمدزایی نیست، مجبوریم از بخش خصوصی کمک بگیریم. ولی این قول را می دهم که تا آخر سال آینده شهرستان هایی مثل جیرفت، کهنوج و سایر شهرستان ها استارت کار را می زنیم و ان شاا… بتوانیم تا آخر هم پیش برویم.

– در بحث آموزش چه برنامه هایی برای توسعه ی آموزش ها دارید؟

کل تیم وزنه برداری استان بر پایه ی جوانان و نوجوانان است. دلیل اصلی این موضوع این است که در بخش هیات استان  چه من که به عنوان رییس هیات فعالیت می کنم و چه مربیانی که در سطح استان کار می کنند در محدوده ی سنی متولدین دهه ۶۰ هستیم. این باعث شده است که وزنه برداری به پایه برگردد. مطمئن باشید در یکی – دوسال آینده در بخش نوجوانان و جوانان حرف های زیادی در کشور برای گفتن داریم.

 – در رابطه با حوزه ی بانوان ، یکی از دغدغه های رییس فدراسیون  حوزه بانوان بود. چه کارهایی در این راستا انجام شده است؟

با وجود اینکه فدراسیون در بخش بانوان تاکید زیادی دارد ولی می بینید که نایب رییس بانوان هم به چند دلیل از سمت خودش استعفا داد. یکی اینکه وزنه برداری ورزشی است که واقعا سخت است و بانوان باید رشادت داشته باشند که در این رشته بخواهند فعالیت کنند. چون حدود یکسال هم نیست که بانوان وارد وزنه برداری شده اند و دلیل دیگر هم کمبود مربی و کمبود فضای آموزشی و تمرینی برای بانوان است.  در تمام شهرستان هایی که خانه وزنه برداری فعال دارند سانس صبح را برای بانوان در نظر گرفتیم. ولی با این وجود ما مربی کارآزموده نداریم.

 – وضع زیرساختی این رشته در استان  و در مرکز استان چگونه است.؟

وضعیت جالبی ندارد. آخرین سالن خانه وزنه برداری با همت بخش خصوصی و اداره کل ورزش و جوانان تجهیز شد. ولی تمام بحث وزنه برداری روی میله هالتر استاندارد، سقف سالن استاندارد و محل تمرین استاندارد است. در شهرستان ها مثل رفسنجان و سیرجان و کرمان حدودا این تجهیزات مهیا است ولی خیلی کم است. با خیلی از شرکت های داخلی وارد مذاکره شدیم که در صورت امکان از میله هالترهای داخلی استفاده کنیم. چون با وجود بحث تحریم ها و افزایش قیمت ها سخت است که بخواهیم از خارج ایران این ملزومات را تهیه کنیم. حتی در این موضوع فدراسیون هم مشکل دارد.

– چه مسابقاتی تاکنون در سطح استان برگزار شده است؟

مسابقات گزینشی داشتیم . مسابقات انتخابی برای  شرکت در مسابقات کشوری برگزار کردیم. ان شاا… بهمن ماه سعی داریم مسابقات جایزه بزرگ استان را در سه رده ی سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *